NAJPOPULARNIESZE ŚWIATOWE MARKI ZEGARKÓW BĘDĄCE W ŚWIADOMOŚCI PRZECIĘTNEGO POLAKAPatek Philippe


Jako pierwszą chciałbym przedstawić firmę Patek Philippe, co jest spowodowane oczywistymi względami patriotycznymi;). Historia jednej z najbardziej prestiżowych marek szwajcarskich zegarków wszech czasów miała swój nieoczekiwany początek w spotkaniu byłego oficera polskiej kawalerii z utalentowanym, pomysłowym zegarmistrzem z Francji. Antoni Norbert Patek po klęsce powstania przeciwko carowi Mikołajowi I, musiał uciekać z kraju. W 1832 roku znalazł się w Genewie. Następnie przyjął obywatelstwo szwajcarskie by w roku 1839 połączyć swe siły z innym uciekinierem z Polski o nazwisku Czapek, który posiadał pewne doświadczenie w zegarmistrzostwie. Wraz z małą grupa pracowników rozpoczęli produkcję zegarów dekoracyjnych w liczbie 200 sztuk rocznie. Podczas Wystawy Paryskiej w roku 1844, gdzie prezentowali swoje zegarki, Patek spotkał młodego francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe`a. Został on w firmie Patka dyrektorem ds. technicznych, usuwając Czapka, z którym Patek był poważnie skłócony. Obydwaj młodzi ludzie (Patek miał zaledwie 33 lata) skonstruowali kilka innowacyjnych modeli. Znalazł się wśród nich pierwszy egzemplarz mający "wolną" sprężynę główną i niezależną wskazówkę sekundową. Celem, jaki sobie postawili, było stworzenie najlepszych zegarków na świecie

Rezultaty ich działań dorównywały ich ambicjom. W ciągu kilku lat zdobyli ponad 500 międzynarodowych nagród. Od królowej Wiktorii otrzymali order, a co za tym idzie, dostęp do wszystkich dworów królewskich w Europie. Wśród klientów ich firmy znalazło się 30 osób z rodów królewskich oraz trzech papieży. W roku 1851 zarejestrowali swoją firmę pod nazwą Patek Philippe & Co. Lata współpracy przyniosły wiele innowacyjnych modeli. Były wśród nich: maleńki zegarek o średnicy zaledwie 8,46 mm oraz chronograf z dwoma stoperami i centralną wskazówką sekundową, mechanizmem wiecznego kalendarza oraz udoskonalonym regulatorem. Pod koniec XIX wieku po śmierci obydwu założycieli w firmie nastąpił pewny zastój przerwany dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Mimo znakomitego poziomu technicznego prezentowanego przez firmę ciągle brakowało w niej gotówki. W roku 1932 nowa dynastia przejęła w swoje ręce zarządzanie firmą. Charles Stern pochodził z rodziny rzemieślników, którzy byli dostawcami Patek Philippe. Jego syn Henri okazał się utalentowanym biznesmenem, który przystąpił do udoskonalania sposobu dystrybucji oraz rozszerzenia rynków zbytu. Kiedy jego syn Philippe został w roku 1977 dyrektorem generalnym firmy, odzyskała już ona swoją dawną pozycję na rynkach całego świata, którą utrzymuje do dziś.

Patek Philippe, zawsze odgrywający wiodącą rolę w rozwoju zegarmistrzostwa, bardzo wcześnie zainwestował w elektronikę. W roku 1952 produkował zegarki na baterię. Dziesięć lat później opracował system podawania czasu do dziś stosowany na szwajcarskich lotniskach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Stąd był już tylko jeden krok do połączenia zastosowanej w nim technologii z osobistymi czasomierzami produkowanymi przez firmę. Obecnie 80 procent damskich i 20 procent męskich zegarków wytwarzanych przez Patek Philippe ma mechanizmy kwarcowe, chociaż modele męskie stanowią 3 całej produkcji.
Oficjalna strona: http://www.patek.com/

TAG-Heuer


Od początku swojego istnienia firma TAG-Heuer związana była z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi. Znana była z tego, że osiągała cele postawione przed nią przez jej założyciela Edouarda Heuera. W roku 1860, mając lat 20, założył on własną firmę i rozpoczął produkcję chronografów przeznaczonych dla sportowców.

Jego warsztat, znajdujący się w miejscowości Saint Imier, słynął z precyzyjnie działających i dokładnych stoperów. W roku 1869 opatentował nowy system nakręcania z wałkiem naciągowym. W roku 1886 zdobył patent na udoskonalony chronograf kieszonkowy, a w roku 1890 kolekcja jego zegarków zdobyła srebrny medal na Wystawie Paryskiej.

Lista osiągnięć Heuera jest bardzo długa; pierwszy stoper zdolny mierzyć czas z dokładnością do 1/10 sekundy (1916); prowadzenie oficjalnego pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii (1920); Paryżu (1924) i Amsterdamie (1928); wynalezienie powracającej wskazówki (1930); wprowadzenie na rynek automatycznego zegarka z wymiennymi tarczami (1933).

Równie imponujące są osiągnięcia firmy w okresie powojennym: wylansowanie modelu Solunar; projekt modelu Chronosplit; pierwszy kwarcowy chronograf na rękę z dwoma wskaźnikami. W roku 1974 Heuerowi powierzono oficjalny pomiar czasu zespołu Ferrari biorącego udział w wyścigach Formuły 1. Nie po raz pierwszy firma związała się z wyścigami samochodowymi. Wnuk Edouarda, Jack Heuer, w latach pięćdziesiątych zaczął pasjonować się wyścigami. Najpierw osobiście brał w nich udział, potem zajął się pomiarem czasu w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu dowiedział się o liczącym 2000 mil wyścigu przez całą Amerykę Północną aż do granicy gwatemalskiej. Zrobił on na nim tak duże wrażenie, że namówił swego ojca, Charlesa-Edouarda na wyprodukowanie chronografu na rękę, któremu nadano nazwę Carrera. Był to pierwszy zegarek na rękę Heuera, który miał własną nazwę i błyskawicznie odniósł sukces.

W roku 1980 firmie Heuer ponownie powierzono oficjalny chronometraż - tym razem na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Był to ostatni już oficjalny pomiar przeprowadzony przez tę firmę i zakończył on trwające 60 lat jej zaangażowanie w wydarzenia sportowe. Dwa lata później grupa Piaget przejęła połowę udziałów w firmie Heuer, a w1985 całkowicie przejęła ją spółka TAG (Techniques d`Avant Garde), specjalizująca się w zaawansowanej technologii. Od tej pory firma przyjęła nazwę TAG-Heuer.

W roku następnym firma powróciła na wyścigi Grand Prix Formuły 1, sponsorując zwycięski Marlboro McLaren TAG Turbo, w którym Alain Prost zdobył Mistrzostwo Świata. W celu upamiętnienia tego zwycięstwa wylansowano sportowy zegarek Formula I, wykonany z włókna szklanego i stali.

W roku 1987 firma opracowała nową linię elektronicznego sprzętu do mierzenia czasu, spełniającą ostre wymogi stawiane przez współczesny sport. Wylansowała też linię o nazwie S/E1 Sports Elegance Collection. W nowych kolekcjach jeszcze dokładniejszych chronografów i chronometrów wykorzystano zalety technologiczne zarówno mechanizmów kwarcowych, jak i mechanicznych. Prestiż firmy w tej dziedzinie potwierdzony został powierzeniem jej pomiaru czasu podczas Mistrzostw Świata Formuły 1.
Oficjalna strona: http://www.tagheuer.com

Vacheron Constantin


Firmę Vacheron Constantin uważa się za najstarszego producenta zegarków na świecie, ponieważ bez żadnych przerw funkcjonuje od roku 1755, kiedy to 24-letni Jean-Marc Vacheron założył warsztat w Genewie.

Przez następne 30 lat wypracował reputację swojej firmy opartą na konstruowaniu zegarków najwyższej jakości. Szkolił swoich uczniów oraz innych zegarmistrzów, ze swoim synem Abrahamem włącznie. Jemu też przekazał firmę w roku 1785.

Koniec wieku był bardzo trudnym okresem. Armia Napoleona stanęła u bram miasta. Uczniów Abrahama siłą wcielono do wojska, a klientów wystraszono. Abraham poddał się i przekazał firmę swojemu synowi Barthélemy`emu, który z pomocą finansową teścia odbudował pozycję firmy. Podróże w interesach bardzo go nużyły, wziął je, więc na siebie przyjaciel rodziny. Francois Constantin był po troszkę hulaką, ale też sprytnym człowiekiem interesu. Podróżował po całej Europie, częstokroć podejmując ogromne ryzyko, aby zebrać zamówienia i dostarczyć gotowy towar.

Aby sprostać wymaganiom klientów, wspólnicy podjęli współpracę z geniuszem mechaniki Lechotem, który zaprojektował i skonstruował różnego rodzaju precyzyjne maszyny, dzięki czemu zrewolucjonizowano proces produkcji zegarków bez konieczności obniżania jakości produktów, z której firma była już dobrze znana. Mniej więcej w tym samym czasie fabryka zarejestrowała krzyż maltański jako swój znak handlowy. W pierwszych latach XX wieku firma Vacheron Constantin, mieszcząca się już pod swoim obecnym adresem, rozpoczęła produkcję nowości w postaci zegarków na rękę zamówionych przez amerykańskie siły zbrojne. W latach dwudziestych wyprodukowano pierwszy Grande Complication, którym był repetier minutowy ze stoperem dokRPLEXładnym do ułamka sekundy, wiecznym kalendarzem, budzikiem, fazami księżyca. Niemniej skoncentrowano się na wytwarzaniu wysokiej jakości czasomierzy przeznaczonych do normalnego użytku. 200 rocznicę istnienia firmy uczczono skonstruowaniem najcieńszego mechanizmu do męskiego zegarka, o grubości zaledwie 1.64 mm. Po tym rekordowym mechanizmie pojawił się najcieńszy mechanizm automatyczny (2,45 mm). Skoncentrowanie wysiłków firmy na tworzeniu takich arcydzieł techniki odwróciło jej uwagę od spraw rynkowych i w rezultacie firma cieszyła się znakomitą reputacją, ale miała słabą sieć sprzedaży i przestarzały park magazynowy. Claude-Daniel Proellochs postawił ją na nogi z takim sukcesem, że w ciągu trzech lat potrojono produkcję i sięgnęła ona 10.000 sztuk rocznie. Obecnie linie obejmują około 100 modeli podzielonych na pięć głównych kolekcji.
Oficjalna strona: http://www.vacheron-constantin.com/

Breitling


Louis Breitling otworzył swoją pracownię w La Chaux de Fonds w roku 1884. W Niemczech w tym samym czasie Gottfried Daimler opatentował silnik spalinowy, a Karl Benz wyprodukował pierwszy wykorzystany w praktyce automobil napędzany benzyną. Louis Breitling zdał sobie sprawę z tego, że te nowe maszyny będą potrzebowały instrumentów mierzących czas i postawił sobie za cel wyprodukowanie chronografów oraz zegarów przeznaczonych specjalnie dla nich. Równocześnie z wybuchem wojny jego syn Gaston skonstruował zegarek na rękę dla żołnierzy artylerii, a jego wnuk Willy spojrzał wyżej - na samoloty. Kiedy dowiedział się, że Lindenbergh, pokonując Atlantyk, pilotował swój Spirit of St. Louis za pomocą zegarka na rękę, Willy uświadomił sobie potrzebę zainstalowania w kabinie pilota dokładnego czasomierza. W roku 1936 zaprojektował chronograf do wmontowania w deskę rozdzielczą i wkrótce otrzymał zamówienia od kilku producentów samolotów. Czasomierz Breitlinga do dziś wchodzi w skład standardowego wyposażenia ich maszyn.

Logicznym kierunkiem rozwoju było przejście od zegarów montowanych w tablicy rozdzielczej do zegarków. Dlatego też w roku 1952 Breitling wykonał model, który stał się jego międzynarodowym znakiem handlowym - Navitimer, najpopularniejszy zegarek wśród pilotów na całym świecie. W dziesięć lat później powstała jego wersja o nazwie Cosmonaute. Był to chronograf z 24-godzinną tarczą w miejsce zazwyczaj stosowanej 12-godzinnej. Zegarek ten towarzyszył Scottowi Carpenterowi w jego wyprawie w przestrzeń kosmiczną.

Starzejącemu Willy`emu trudno było sobie poradzić z nastaniem epoki kwarcu i w końcu w roku 1979 firmę przejął Ernest Schneider. Nie był on zegarmistrzem, lecz inżynierem elektronikiem oraz pilotem. Przyłączył się do niego Francois Thiebaud i razem założyli nową fabrykę w Grenchen, dokładając starań, aby ich produkty mogły sprostać wymaganiom stawianym przez nowoczesny przemysł lotniczy. Zastosowali mechanizmy kwarcowe i przekonali swoich klientów z branży lotniczej, że można polegać na nowej technice; wprowadzili, bowiem unikatowy chronograf pokazujący czas w trzech strefach czasowych jednocześnie i wyposażony w dwa oddzielne mechanizmy zasilania z niezależnych źródeł energii, co gwarantowało działanie bez zakłóceń.

Spotkanie ze słynnym żeglarzem Erikiem Tarballym zainspirowało Schneidera do stworzenia linii zegarków przeznaczonych dla żeglarzy. Po nich pojawiły się modele o jeszcze większym stopniu złożoności, przeznaczone dla nurków. Przez ponad 100 lat Breitling koncentrował się na produkcji "instrumentów dla profesjonalistów", jak je nazywano.
Oficjalna strona: http://www.breitling.com/


ORAZ TAKIE FIRMA JAK: 

ROLEX, OMEGA. IWC, RAYMOND WELL, AUDEMARS PIGUET, ZANITH, JAEGER-LECOULTRE, MOVADO, ORIS, RADO, EBEL, CORUM, FORTIS, BULGARI, BREGUET, ZODIAC, LONGINES, BLANCPAIN,  I WIELE INNYCH