- SWATCH -

Swatch to - zegarki kojarzone z bardzo ciekawym wzornictwem, doskonałym wykonaniem i niezawodnością. Zyskały sobie olbrzymią rzeszę zwolenników praktycznie w każdym kraju. Nie każdy jednak wie, że marka ta miała olbrzymi wkład w "wyciągnięcie" szwajcarskiego zegarmistrzostwa z poważnego kryzysu.

Szwajcaria praktycznie od zawsze kojarzona była z doskonałej jakości zegarkami. Powiedzenie "chodzi jak w szwajcarskim zegarku" nie wzięło się z niczego. Od zakończenia II Wojny Światowej, ten mały kraj, stał się wiodącym producentem czasomierzy zaopatrując rynki całego świata w 90% tych wyrobów. Sytuacja ta trwała do 1970 roku. Początek lat 70tych XX wieku, przyniósł, nowe, przełomowe rozwiązanie technologiczne - zegarki kwarcowe. Firmy szwajcarskie nie dawały im jednak przyszłości, pozostając przy produkcji zegarków mechanicznych. Była to fatalna w skutkach decyzja.

Zegarki kwarcowe, głównie z wyświetlaczem cyfrowym błyskawicznie podbiły świat, wypierając zegarki mechaniczne. Sytuacja pogarszała się z dnia na dzień, załamanie rynku prawie natychmiast przerodziło się w kryzys, a niemalże w "trzęsienie ziemi". W połowie lat 70tych liczba firm szwajcarskich, produkujących zegarki z 1600 spadła do niespełna 600. Analitycy przewidywali rychły upadek szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Zapewne tak by się stało gdyby nie narodziny Swatcha.

Pomysłodawcą zegarka był N.G. Hayek i to właśnie dzięki niemu szwajcarskie zegarmistrzostwo, nie tylko przeżyło, ale odrodziło się i obecnie przeżywa rozkwit. 1 marca 1983 w Zurychu odbyła się oficjalna prezentacja pierwszej kolekcji Swatcha, składającej się z 12 zegarków.

Zegarek wykonany z bardzo wysokiej jakości materiałów, o ciekawym designie, kojarzony z zabawą, w połączeniu z agresywną kampanią reklamową i niską ceną zakupu, stał się produktem "skazanym na sukces". Podbił serca Szwajcarów, którzy w 1983 roku zakupili 1 milion sztuk tych zegarków, w roku następnym sprzedaż osiągnęła pułap 2,5 miliona sztuk. W drugiej połowie lat 80tych już cały świat nosił Swatcha, a bardzo wymagający rynek amerykański, wręcz zakochał się w tym niewielkim zegarku na baterie.

Kolejne lata przyniosły olbrzymi wzrost popularności zegarków tej firmy. Swatcha zaczęły promować takie sławy jak: Katarina Witt, Michael Johnson czy Spike Lee.

Swatch to nie tylko ciekawe wzornictwo i wysokiej klasy materiały zastosowane w procesie produkcji, ale przede wszystkim niezawodny czasomierz, co zostało udowodnione podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996,2000 i 2004 roku, podczas których firma dokonywała pomiaru czasu sportowców. Co pewien czas firma wypuszcza na rynek limitowane modele zegarków. Wtedy mały, plastikowy, najczęściej zegarek staje się doskonałą lokatą kapitału. Zdarzają się przypadki, gdy po kilku latach cena danego modelu wzrasta o kilka tysięcy procent.

Kluczowym słowem dla firmy Swatch jest innowacyjność. Kreatywność, odwaga, aby badać nieznane obszary, doskonale rozwinięty zmysł estetyczny i artystyczny to cechy, które przewijały się w historii tego zegarka zmieniając całkowicie koncepcje samego produktu. Swatch stał się sposobem myślenia, postępowania, Swatch to styl życia. Ludzie wybierają zegarek dla siebie pod wpływem nastroju, pragnień lub własnych upodobań.


\swatch

http://www.swatch.com